Scroll Top

Blog | Yazılar

Büyümenin Yolu Geri Dönüşüm - Hürriyet ve Milliyet Haberleri

Güloğlu Plastik Genel Müdürü Gülçin Güloğlu, Uşak Üniversitesi tarafından Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen “İklim Değişikliğinin Sanayideki Etkileri ve Çözümler Çalıştayı”na konuk oldu. Güloğlu, “Döngüsel Ekonomi ve Geri Dönüşüm” başlıklı konuşmasında geri dönüşümün önemine dikkat çekti.

Güloğlu, Avrupa Birliği’nin 2030 yılına kadar karbon salınımı yüzde 50 azaltmayı amaçladığına dikkat çekerek “Avrupa Birliği ‘Yeşil Mutabakat’ yol haritasını oluşturdu” dedi. Güloğlu, bu konuda Türk sanayisi olarak hızlı davranılması gerektiğini belirterek “İşinde büyümek isteyen geri dönüşüme önem vermeli. Gerekli yol haritasını uygulayan firmalar hem ihracat hem de büyüme konusunda büyük bir avantaj sağlayacak” diye konuştu.

Asıl amacın her alanda sürdürülebilir bir yaşam döngüsü oluşturmak olduğunu belirten Güloğlu, “Ekonomi, çevre ve yaşam kalitemiz açısından sürdürülebilir bir döngü. Bu döngünün ayrılmaz parçası da geri dönüşüm. Geri dönüşüm konusunda acil eylem planı oluşturulmalı. Türkiye genelinde belli bölgelerde Geri Dönüşüm Organize Sanayi Bölgeleri’nin (OSB) oluşturulması gerekiyor. Geri dönüşüm yatırımlarına devlet teşvikleri getirilmeli” ifadelerini kullandı.

Harekete geçtik
Güloğlu Plastik olarak, üretim süreçlerinde tamamen geri dönüşüm ekosistemine katkı sağlayan bir anlayış içerisinde hareket ettiklerini belirten Güloğlu “Atık suyumuz yok. Havayı, toprağı kirletmiyoruz. Kendi üretimimizi geri dönüştürerek döngüsel ekonomiye ve çevre döngüsüne katkı sağlıyoruz. Biz bu konuda elimizden gelenin fazlasını yapmaya her zaman hazırız” dedi.

gülçin güloğlu

Gülçin Güloğlu

Sosyal Girişimci

Hakkımda

Yeni yazı yayınlandığında bildirim almak için emailinizi yazın:

Son Yazılar

bir yorum bırakın