Scroll Top

Blog | Yazılar

Fark Yaratan Kadın Girişimci: Müzeyyen Erakuman

Garanti BBVA’nın düzenlediği “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi” yarışmasında; “Türkiye’nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi Ödülü”nün bu yılki sahibi Müzeyyen Erakuman oldu. Müzeyyen hanım, Mardin’de kurduğu plastik fabrikası ile sıfır atık ve temiz bir çevre için atıkların ayrıştırılmasını ve geri dönüşüme kazandırılmasını sağlıyor. Kazandırdığı atıklarla çevre illerdeki fabrikaların plastik ham madde ihtiyacını da karşılıyor.

Özellikle Müzeyyen hanımın bölgesinde kadınların iş hayatındaki yeri çok az iken, Erakuman sanayi sektöründe bir kadın girişimci olarak yer alıyor. Gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak adına katkı sağlamayı ve bu fikirle anılan bir kadın girişimci olmayı hedefliyor.

 

Aslında ülkemizde Müzeyyen hanım gibi kadın girişimcilik başarılarının örnekleri çok. Daha da fazla potansiyel var ama sadece ufak bir itki, girişimcilerin yalnız olmadığını hissettirecek cesaretlendirmeler gerekiyor. Çevreye duyarlı bir girişime imkansızlıklar içinde başarıyla imza atmak, tam manasıyla yel değirmenlerine karşı savaşmak demek. Oysa ki çoğu kadın elinde pek çok imkanı olmasına rağmen bu cesareti göstermekten çekinebiliyorlar. Sanırım bize sadece yalnız olmadığımızı bilme gücü gerekiyor…

Belki biraz da teknik bilgi. 🙂 “Girişimci Adaylarına 10 Altın Öğüt” yazımı okuyabilirsiniz.

gülçin güloğlu

Gülçin Güloğlu

Sosyal Girişimci

Hakkımda

Yeni yazı yayınlandığında bildirim almak için emailinizi yazın:

Son Yazılar

bir yorum bırakın