Scroll Top

Blog | Yazılar

gülçin güloğlu girişimci adaylarına öğüt

Girişimci Adaylarına 10 Altın Öğüt

Başarılı bir girişimci olmak ve girişimcilik ruhuna sahip olmak her işte olacağı gibi uzun ve meşakkatli bir süreç gerektirir. Hayatta başarıya ulaşmak elbette önemli ancak sonunda ulaştığımızda bunun gerçekten bizi mutlu eden bir sonuç olduğunu görmek çok daha önemli. Peki bizi gerçekten mutlu edecek sonuca nasıl ulaşabiliriz?

Tabi ki hedeflerimizi çok daha küçük yaşlardan itibaren belirleyerek, işimizi hayatta yapmaktan mutluluk duyduğumuz şeylerden seçerek ve kişilik özelliklerimizi iyi analiz edip hangi konularda daha başarılı olduğumuzdan yola çıkarak başlayabiliriz.

Aslında bu öneriler sadece genç girişimciler için değil yeni iş hayatına atılacak olan bütün gençler için geçerli.

 

1-Hedef belirlemek

Küçük yaşlardan itibaren sevdiğimiz ve ilgimizi çeken konulara yönelerek onları nasıl iş hayatına çevireceğimiz konusunda hayaller kurarak işe başlayabiliriz. Daha sonra bunu bir hedef haline getirip eyleme geçebiliriz. Unutulmamalıdır ki her başarılı girişimcilik hikayesi bir hayal ve net bir hedefle başlar. Bunu yapmaları için çocuklarımızı teşvik etmek de çok önemli.

2-Araştırma yapmak ve donanımınızı arttırmak

Peki, ilk adımı geçtik ilgi alanımızı bulduk… Bu konuda nasıl ilerlemeli, nasıl bir yol haritası izlemeliyiz? İlk önce ilgi alanımız doğrultusunda yetkinliğimizi daha da arttırmamız gerekli. Bol bol kitap ve makale okuyup internet üzerinden araştırma yapıp, eğitim ve seminerlere katılarak donanımımızı arttırabiliriz. Ayrıca o konuda yetkin kişilere ulaşıp onlarla konuşmak, soru sorup bilgi almak da deneyimlerin paylaşımı açısından hayli faydalı olacaktır.

3-Çok çalışmak ve iş ayırt etmemek

Çok çalışmak aslında her konuda başarılı olmanın en temel yolu. Özellikle iş hayatına adım attığımız ilk yıllarda kendimizi kanıtlamanın başlıca yolu gece gündüz demeden çalışmak. Bir başka konu ise yeni başladığımız yıllarda mutlaka işin mutfağından başlamak. Eğer bir konuyu en ince detayına kadar öğrenmek istiyorsak kolları sıvayıp işe en temelden başlamamız gerekli.

4-Sabretmek

Her zaman başta işler çok iyi gitmeyebilir… Hatta %90 olmayacağını da temin edebilirim. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre başarılı girişimcilerin %60’ının ikinci ya da üçüncü girişimleri olduğu anlaşılmış. Yani her şey tecrübe ile sabit.

5-Fark yaratmak

Hayatta ne yaparsanız yapın yaptığınız işi herkesin yaptığı gibi değil daha farklı yapmaya çalışın. Rutinin dışına çıkın. Bunun en güzel yolu da yaptığınız işe üçüncü bir gözle bakabilmektir. Ben bu işin ya da hizmetin alıcısı olsam neler beklerdim diye sorduğumuzda cevap aslında kendiliğinden gelir.

Hayatta ne yaparsanız yapın yaptığınız işi herkesin yaptığı gibi değil daha farklı yapmaya çalışın. Rutinin dışına çıkın. Bunun en güzel yolu da yaptığınız işe üçüncü bir gözle bakabilmektir.

6-İletişim demek her şey demek

Özellikle günümüzde doğru iletişim kurabilen insanlar çok daha başarılı bireyler oluyor. Giderek daha mutsuz insanlar haline gelmeye başladık. Güne başlarken çalışma arkadaşlarımıza içten bir günaydın ve sıcak bir gülümseme canlı bir ses tonu bütün kapıların anahtarı olabilir.

7-Empati

Gün içinde hepimiz çok büyük sıkıntılar yaşayabiliyoruz bu da bizi gergin ve sinirli bir insan haline getirebiliyor. Çok sinirlendiğimiz durumlarda birkaç dakika durup kendimizi karşımızdakinin yerine koymak belki de sorunun çözülmesine sebep olabilir. Empati; iletişim yetilerimizi de arttıracağı için doğal olarak başarıyı tetikleyen bir faktör olacaktır.

8-Beklentiyi düşük tutmak

Her zaman değil belki ama özellikle iş hayatına yeni girdiğimiz dönemlerde beklentilerimizi düşük tutmamız gerekiyor. Keza bu dönemler hep en çok çalıştığımız ancak maddi ve manevi açıdan en az tatmin olduğumuz dönemlerdir. Ama unutulmaması gereken bir şey var o da bu dönemlerde ciddi deneyim ve tecrübe kazanıldığı ve bu tecrübenin de maddi karşılığının olmadığıdır.

9-Hayal kurmak ve hayallerinin peşinden gitmek

Hayal kurmalıyız ve hayallerimizi yüksek tutmalıyız ki başarılı olabilelim. Bir konuda hayal kurmaya başlamak gerçekliğe bir adım atmış olmak demektir. Yaptığımız işlerden zevk alabilmemiz için de hayal kurmak çok önemlidir. Ancak bu hayallerimize ulaşabilmek için bir planlama yapmak ve küçük adımlarla ilerlemek gerekir. Büyük adımlar büyük hayal kırıklıklarına sebep olabilir.

10-Doğru ve dürüst olmak

Günümüzde iş ahlakı her ne kadar modası geçmiş bir tabir olarak anılsa da aslında başarının anahtarlarından biridir. İş hayatında doğru, dürüst ve prensip sahibi olmak her zaman kazandırır. Adınızın iyi bir şekilde anılmasını sağlayarak size referans olur.

gülçin güloğlu

Gülçin Güloğlu

Sosyal Girişimci

Hakkımda

Yeni yazı yayınlandığında bildirim almak için emailinizi yazın:

Son Yazılar

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın