Scroll Top

Blog | Yazılar

“Yeni Nesil İhracat” – Dünya Gazetesi Haberi

Güloğlu Plastik, Covid sonrası ortaya çıkan “yeni dönemde” yönünü “yeni nesil ihracata” çevirdi.

Güloğlu Plastik Genel Müdürü Gülçin Güloğlu, ihracatın sadece dış ülkelere ürün ve hizmet satmanın dışında bir anlamı olduğuna dikkat çekerek “İhracatı, gelişim için bir fırsat olarak  görüyoruz. Bu yüzden sürdürebilir bir gelişim modelini devreye soktuk” dedi.

Dünyanın daha global bir pazar haline gelmesiyle özel sektörün, hem tedarik hem satış kanallarını sınırların ötesine genişlettiğini belirten Güloğlu “Bu genişlemeden ambalaj sektörü de nasibini aldı. Türkiye, 2021 yılını 6.5 milyar dolarlık bir ambalaj ihracatıyla kapattı. Bu rakamların daha da artıyor. Küresel krizler, sektörü yavaşlatmak yerine daha da hızlandırdı. Çünkü alternatif tedarikçi arayışı arttı” diye konuştu.

Güloğlu Plastik olarak “yeni nesil ihracat” için tedarik ve satış kanallarını genişlettiklerini belirten Güloğlu “Daha ‘bulunur” hale geldik. Ürün ve hizmete ulaşmanın çok kolaylaştığı günümüzde doğru alıcının doğru satıcıyla güvenli bir kanalda buluşması büyük önem kazandı. Bu yüzden Ticaret Bakanlığı’nın teşvik ve desteklerinden, Oda ve Birliklerin global projelerinden faydalanıyoruz. Böylece sadece ürün değil, hizmet süreçlerimizi de geliştiriyoruz” diye konuştu.

Üretimde, ticarette hatta sosyal yaşamdaki hızlı değişimin “yeni nesil” kavramı ile açıklandığını hatırlatan Güloğlu şöyle devam etti:

“İhracat, eskiden sadece dış ülkelere ürün ve hizmet satmak olarak algılanıyordu. Oysa günümüzde buna bir çok artı da eklendi. Güloğlu Plastik olarak biz ihracatı, gelişim için bir fırsat olarak görüyoruz. Ama bu fırsatı yakalamak için kendinizi sürekli geliştirmeniz gerekiyor. Örneğin biz Güloğlu Plastik olarak hem ürün hem de hizmet kalitesini arttırmak adına Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz. Sürdürülebilir bir ekonomi ve çevre için de geri dönüşüm uygulamalarını teşvik ediyoruz”

Ambalaj sektörünün ihracatta altın bir dönem yaşadığını ifade eden Güloğlu, “Krizleri fırsata çeviren ülkelerin, sektörlerin her zaman ayakta kaldığını artık herkes biliyor. Bu nedenle yükselen bir ivmeyle ihracat kapasitemizi artırmak, ülkemize her açıdan katkı sağlamak zorundayız. Bunun yolu yeni nesil ihracattan geçiyor. Yeni nesil ihracat için de tek şart sürdürülebilir üretimdir” dedi.

Güloğlu Plastik Genel Müdürü Gülçin Güloğlu, ihracatın sadece dış ülkelere ürün ve hizmet satmanın dışında bir anlamı olduğuna dikkat çekerek “İhracatı, gelişim için bir fırsat olarak  görüyoruz. Bu yüzden sürdürebilir bir gelişim modelini devreye soktuk” dedi.
gülçin güloğlu

Gülçin Güloğlu

Sosyal Girişimci

Hakkımda

Yeni yazı yayınlandığında bildirim almak için emailinizi yazın:

Son Yazılar

bir yorum bırakın